F881AL222K300C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2200 pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F881AL222K300C
DigiKey Part Number
399-F881AL222K300C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F881AL222K300C
Description
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Detailed Description
EDA/CAD Models
F881AL222K300C Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)