F872BT253J480R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for F872BT253J480R is not available
F872BT253J480R
DigiKey Part Number
399-F872BT253J480RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872BT253J480R
Description
.025UF 480V
Detailed Description
0.025 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)