F872BK563M480A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.056 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872BK563M480A
DigiKey Part Number
399-F872BK563M480A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872BK563M480A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F872BK563M480A Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)