F872AK562K480C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
5600 pF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F872AK562K480C
DigiKey Part Number
399-F872AK562K480C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F872AK562K480C
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X1
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F872AK562K480C Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
480V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)