F862BP224K310ZL32K is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 587
Datasheet
In Stock: 1,925
In Stock: 834
0.22 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F862BP224K310ZL32K
DigiKey Part Number
399-F862BP224K310ZL32K-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862BP224K310ZL32K
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F862BP224K310ZL32K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V