F861BB223M310L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861BB223M310L
DigiKey Part Number
399-F861BB223M310LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861BB223M310L
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F861BB223M310L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V