F462AK332K1K6C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3300 pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462AK332K1K6C
DigiKey Part Number
399-F462AK332K1K6C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462AK332K1K6C
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)