F462AG182J1K6L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1800 pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462AG182J1K6L
DigiKey Part Number
399-F462AG182J1K6LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462AG182J1K6L
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)