F461RO226J250Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
22 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461RO226J250Z
DigiKey Part Number
399-F461RO226J250Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461RO226J250Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.614" L x 0.945" W (41.00mm x 24.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.732" (44.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
250V