Image for F461BB274R160L is not available
F461BB274R160L
DigiKey Part Number
399-F461BB274R160LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BB274R160L
Description
.270UF 160V
Detailed Description
0.27 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
160V