F461BB274K160C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.27 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461BB274K160C
DigiKey Part Number
399-F461BB274K160C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BB274K160C
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
160V