F461AG153J630C
DigiKey Part Number
399-F461AG153J630C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461AG153J630C
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V