F461AG124J160R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.12 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461AG124J160R
DigiKey Part Number
399-F461AG124J160RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461AG124J160R
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
160V