CKC33C563KDGACAUTO
DigiKey Part Number
399-CKC33C563KDGACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-CKC33C563KDGACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-CKC33C563KDGACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKC33C563KDGACAUTO
Description
KC-LINK 3640 56NF 1000VDC C0G
Detailed Description
0.056 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 3640 (9110 Metric)
EDA/CAD Models
CKC33C563KDGACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)