CKC21X123JEGACAUTO
DigiKey Part Number
399-CKC21X123JEGACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-CKC21X123JEGACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-CKC21X123JEGACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKC21X123JEGACAUTO
Description
CAP CER 12NF 1200V C0G 2220
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.012 µF ±5% 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CKC21X123JEGACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)