CDR04BX104AKUS7370 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3,917
Datasheet
Direct
Vishay Vitramon
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX 1812 (4532 Metric)
CDR04BX104AKUS7370
DigiKey Part Number
1001-2136-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR04BX104AKUS7370
Description
CAP CER 0.1UF 50V BX 1812
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDR04BX104AKUS7370 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Failure Rate
S (0.001%)
Size / Dimension
0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.18mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.080" (2.03mm)