CBR06C270F5GAC
DigiKey Part Number
399-CBR06C270F5GACTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-CBR06C270F5GACCT-ND - Cut Tape (CT)
399-CBR06C270F5GACDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBR06C270F5GAC
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CBR06C270F5GAC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)