C967U472MZWDBAWL35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C967U472MZWDBAWL35
DigiKey Part Number
C967U472MZWDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C967U472MZWDBAWL35
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C967U472MZWDBAWL35 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)