C951U472MVVDBA7317 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 33,899
Datasheet
Upgrade
In Stock: 444
WEC
WEC
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 238
4700 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
C900 C21U
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C951U472MVVDBA7317
DigiKey Part Number
399-9517-1-ND - Cut Tape (CT)
399-9517-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C951U472MVVDBA7317
Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C951U472MVVDBA7317 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)