C917U750JZSDCAWL45 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
75 pF ±5% 440VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C917U750JZSDCAWL45
DigiKey Part Number
C917U750JZSDCAWL45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C917U750JZSDCAWL45
Description
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C917U750JZSDCAWL45 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)