C911U102MVWDAAWL35 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Vishay Cera-Mite
1000 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C911U102MVWDAAWL35
DigiKey Part Number
C911U102MVWDAAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C911U102MVWDAAWL35
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C911U102MVWDAAWL35 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)