C642C222JHG5TA
DigiKey Part Number
399-C642C222JHG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C642C222JHG5TA
Description
CAP CER RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±5% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C642C222JHG5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.770" L x 0.271" W (19.56mm x 6.89mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.660" (16.76mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.675" (17.14mm)