C4BTJBX4400ZAFJ
DigiKey Part Number
399-C4BTJBX4400ZAFJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4BTJBX4400ZAFJ
Description
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 µF Film Capacitor 400V 700V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C4BTJBX4400ZAFJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.2 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Box
Size / Dimension
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.583" (40.20mm)
Tolerance
±5%
Termination
Screw Terminals
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
1.004" (25.50mm)
Voltage Rating - DC
700V