C4AQSBW5170A3MJ
DigiKey Part Number
399-16982-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AQSBW5170A3MJ
Description
CAP FILM 17UF 5% 1.5KVDC RADIAL
Detailed Description
17 µF Film Capacitor 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EDA/CAD Models
C4AQSBW5170A3MJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.783" (45.30mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.9 mOhms