C4AEOBW5120A3FJ
DigiKey Part Number
399-6231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEOBW5120A3FJ
Description
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RADIAL
Detailed Description
12 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
C4AEOBW5120A3FJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.583" (40.20mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.4 mOhms