C44PWGR5230T74K
DigiKey Part Number
399-C44PWGR5230T74K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PWGR5230T74K
Description
CAP FILM 23UF 10% 200 VDC
Detailed Description
23 µF Film Capacitor 850V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Packaging
Box
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.866" (149.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
850V
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)