C44AFGR6300ZA0J
DigiKey Part Number
399-C44AFGR6300ZA0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AFGR6300ZA0J
Description
CAP POLYPROP FILM CAN
Detailed Description
300 µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44AFGR6300ZA0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
7.362" (187.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
400V