C340C474M1U5TA
DigiKey Part Number
399-4441-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C340C474M1U5TA
Description
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C340C474M1U5TA Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)