C336C563JAG5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
0.056 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C336C563JAG5TA
DigiKey Part Number
C336C563JAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C336C563JAG5TA
Description
CAP CER RAD 56NF 250V C0G 5%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C336C563JAG5TA Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C