C1812C943KCGLC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.094 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric)
C1812C943KCGLC7210
DigiKey Part Number
399-C1812C943KCGLC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C943KCGLC7210
Description
CAP 94NF 500V C0G 1812
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)