C1210Y153KARACTU
DigiKey Part Number
399-C1210Y153KARACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210Y153KARACTU
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1210
Detailed Description
0.015 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210Y153KARACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode, Soft Termination
Size / Dimension
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)