C1210X563KDRACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1,298
Datasheet
0.056 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210X563KDRACTU
DigiKey Part Number
399-C1210X563KDRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1210X563KDRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1210X563KDRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210X563KDRACTU
Description
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1210X563KDRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.091" (2.30mm)