C1210F474K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1210F474K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1210F474K5RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1210F474K5RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210F474K5RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210F474K5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)