C1210C106K8RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 43,387
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 43,671
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 7
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210C106K8RALTU
DigiKey Part Number
399-C1210C106K8RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C106K8RALTU
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210C106K8RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)