C1210C102KGRACAUTO
DigiKey Part Number
399-15861-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-15861-1-ND - Cut Tape (CT)
399-15861-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C102KGRACAUTO
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1210C102KGRACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)