C1206T475K3RACM100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for C1206T475K3RACM100 is not available
C1206T475K3RACM100
DigiKey Part Number
399-C1206T475K3RACM100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206T475K3RACM100
Description
4.70UF 25.0V
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)