C1206C475M3RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 37,474
Datasheet
Parametric Equivalent
Venkel
In Stock: 4,473
Datasheet
TDK
KYOCERA AVX
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4.7 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C475M3RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C475M3RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C475M3RALTU
Description
CAP CER 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C475M3RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)