C1206C473K2RECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 716
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 15,428
Datasheet
In Stock: 0
0.047 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206C473K2RECTU
DigiKey Part Number
399-C1206C473K2RECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C473K2RECTU
Description
CAP CER 1206 47NF 200V X7R 10%
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C473K2RECTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)