C1206C224J4RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C224J4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C224J4RACTU
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C224J4RACTU Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)