C1206C224G3JACAUTO
DigiKey Part Number
399-C1206C224G3JACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C224G3JACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C224G3JACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C224G3JACAUTO
Description
CAP CER 0.22UF 25V U2J 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±2% 25V Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C224G3JACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)