C1206C121KCGACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C121KCGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C121KCGACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C121KCGACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C121KCGACTU
Description
CAP CER 120PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C121KCGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)