C1206C106K9RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 13,576
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 4,893
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 200
Direct
KYOCERA AVX
10 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C106K9RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C106K9RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C106K9RALTU
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C106K9RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)