C1206C101KGGACTU | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1206C101KGGACTU |
Description | CAP CER 100PF 2KV C0G/NP0 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C1206C101KGGACTU Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features Low ESL, High Voltage |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.069" (1.75mm) |