C1206C101KGGACAUTO
DigiKey Part Number
399-16669-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16669-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16669-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C101KGGACAUTO
Description
CAP CER 1206 100PF 2000V C0G 10%
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C101KGGACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)