C0805X475K8RAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 76
Datasheet
In Stock: 0
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X475K8RAC
DigiKey Part Number
399-C0805X475K8RAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X475K8RAC
Description
4.70UF 10.0V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)