C0805X225K8RAC3124 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1,326
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 6,634
Datasheet
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X225K8RAC3124
DigiKey Part Number
399-C0805X225K8RAC3124TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X225K8RAC3124
Description
2.20UF 10.0V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X225K8RAC3124 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)