C0805X155J4RECAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 10,000
Datasheet
1.5 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805X155J4RECAUTO
DigiKey Part Number
C0805X155J4RECAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X155J4RECAUTO
Description
CAP CER 0805 1.5UF 16V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C0805X155J4RECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)