C0805T472K1RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 3,985
Datasheet
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805T472K1RCLTU
DigiKey Part Number
399-C0805T472K1RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805T472K1RCLTU
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805T472K1RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)