C0805S102K2RACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 3,660
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805S102K2RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805S102K2RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805S102K2RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805S102K2RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805S102K2RACTU
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805S102K2RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)