C0805L106K8PAC7800 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 2,355,397
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 305,169
Datasheet
Upgrade
Direct
Walsin Technology Corporation
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
TDK
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
C0805L106K8PAC7800
DigiKey Part Number
399-C0805L106K8PAC7800TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805L106K8PAC7800
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805L106K8PAC7800 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)